mail info@modaberasia.com
call
41627000 21 98+
map
تهران ، میدان آرژانتین ، خیابان بیهقی ، خیابان دوازدهم شرقی، پلاک 14 ، مدبر آسیا

تغییر دامنه نوسان در اردیبهشت سال 1400 | دامنه نوسان جدید چه تاثیری خواهد داشت؟

ثبت امتیاز:
512
فروردین ۳۰, ۱۴۰۰
Modir

نخستین بار که صحبت از دامنه نوسان نامتقارن به میان آمد، با مخالفت‌های زیادی مواجه شد. امروز تغییر دامنه نوسان دیگر برای بورسی‌ها کاملاً طبیعی شده و راحت خود را با آن وفق می‌دهند!

این بار  رئیس سازمان بورس گفت: «هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مصوب کرد تا دامنه نوسان قیمت‌ها از ابتدای اردیبهشت ماه به ۶+ و ۳- افزایش یابد.»

علاوه بر این دهقان‌دهنوی به بازنگری دستورالعمل گره معاملاتی، اشاره کرد و گفت: «مقرر شد بازنگری به گونه‌ای باشد که امکان نقد شوندگی افزایش یابد، در تغییراتی که انجام شد مجموع حجم معاملات در پنج روز از پنج درصد به ۲۰۰ درصد افزایش یافت.»

وی ادامه داد: «دامنه نوسان در گره معاملاتی همان ۲ برابر باقی ماند، اما حجم مبنا در روز گره معادل یک سهم در نظر گرفته می‌شود. هیات مدیره سازمان بورس تصویب کرد که برای فروش اوراق تبعی استفاده از رتبه‌بندی مجاز باشد.»

همچنین برای آسوده خاطر کردن سهامداران بیان کرد: «سازمان بورس برنامه‌های خود را برای تقویت تقاضا پیگیری کرده و ادامه می‌دهد.»

آن چه که بر دامنه نوسان گذشت!

سال گذشته دامنه نوسان را به 2- و 6+ تغییر دادند؛ اما این تصمیم، همان گونه که کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند، فقط روند بازگشت بازار به تعادل را کند کرد.

در اسفند ماه افزایش تدریجی دامنه نوسان در دستور کار قرار گرفت. امسال نیز طبق گفته دهقان دهنوی، دامنه نوسان جدید از ابتدای اردیبهشت 1400 اعمال و تا پایان آن ادامه دارد. سپس سازمان بورس به افزایش تدریجی دامنه نوسان اقدام می‌کند. برخی فعالان بازار بورس این اقدامات را مقدمه برداشتن دامنه نوسان می‌دانند. پیشنهاد حذف دامنه نوسان در دوران مختلف ریاست سازمان مطرح شد اما هیچ‌گاه به مرحله اجرا نرسید.

بررسی تاثیر تغییر دامنه نوسان بر روند بازار

اکثر کارشناسان بازار بورس این تغییرات را دوای درد بازار قرمز این روزها نمی‌دانند. آن‌ها معتقدند این مداخلات فقط تعادل بازار را برهم زده، شاید در کوتاه‌مدت اثر مثبتی داشته باشد. در واقع به عقیده مخالفان این دستکاری‌ها حتی در حد یک مسکن هم تاثیرگذار نخواهد بود!

برخی دیگر به طور کل خواهان حذف دامنه نوسان هستند. در راستای همین امر، مدیرعامل فرابورس ایران به تغییر دامنه نوسان اشاره کرد و گفت: «ممکن است زمانی اعلام شود که برای بهبود وضعیت بازار سرمایه، دامنه نوسان حذف شود یا دامنه نوسان ۱۰ درصدی وجود داشته باشد، که بین این دو، گزینه حذف دامنه نوسان را انتخاب می‌کنم.»

در ادامه وی به تصمیم شورای عالی بورس برای تغییر دامنه نوسان و تاثیر آن در روند معاملات بازار اشاره کرد و گفت: «بحث ریزساختارها مانند تغییر دامنه نوسان می‌تواند به لحاظ روانشناسی تا حدی کنترل و کمک‌کننده به  بازار باشد زیرا مردم از این طریق تصور می‌کنند که سهام آن‌ها در جهت روند صعودی با رشد زیادی همراه می‌شود و در جهت منفی کمتر افت خواهد کرد.»

کلام آخر

وقتی به شاخص کل در چند هفته‌ی اخیر نگاه می‌کنیم، بی اثر بودن تصمیمات اخیر متولیان بورس مشهود است. برخی روزها حتی با وجود شاخص مثبت، صف فروش‌ها ادامه‌دار بودند. اکثر نمادها حتی یک روز هم صف فروش را رها نکردند. بی اعتمادی مردم نسبت بازار بورس موجب خروج حجم بسیاری از نقدینگی بازار شده است.

می‌توان نتیجه گرفت بهبود حال عمومی بازار بورس مستلزم تصمیمات عمیق‌تری است. متولیان می‌بایست در اتخاذ تصمیمات خود آینده‌نگری بیشتری داشته و همه جوانب را در نظر بگیرند. در غیر این صورت عدم ثبات در بازار موجب تشدید بی اعتمادی مردم خواهد شد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.مطالب مرتبط با این مطلب
تاریخ: اسفند ۲۲, ۱۴۰۰
نویسنده: azadeh
مدیریت سرمایه و کنترل ریسک در بازار بورس
تاریخ: اسفند ۱۴, ۱۴۰۰
نویسنده: azadeh
کدام بازار را انتخاب کنیم؟ بورس یا ارز دیجیتال؟
تاریخ: اسفند ۷, ۱۴۰۰
نویسنده: azadeh
آیا سود سبدگردانی تضمینی است؟

با ما در ارتباط باشید

آیا می‌ دانید چقدر ساده می توان از طریق بورس اوراق بهادار کسب درآمد کرد؟

مشتریان محترم کارگزاری مدبرآسیا که دارنده سهام عدالت هستند،
جهت استعلام و فروش غیرحضوری سهام عدالت خود می توانند از طریق لینک زیر اقدام نمایند.

عرضه اولیه شرکت پیشگامان فن آوری و دانش آرامیس (تپسی) به کدام یک از سرمایه گذاران حرفه ای تعلق میگیرد؟

شرایط احراز عنوان سرمایه گذار حرفه ای برای اشخاص حقیقی و مشارکت در عرضه اولیه سهام به شرح ذیل توسط فرابورس اعلام شد. در این راستا خواهشمند است در صورت داشتن حداقل یکی از شرایط ذکر شده در ابتدا با تلفن شرکت به شماره 02141627000 داخلی 1 (واحد اوراق بهادار) تماس گرفته و به شماره تلگرام 09918020688 مستندات خود را ارسال نمایید تا اقدامات و هماهنگی های لازم برای احراز شرایط سرمایه گذار حرفه ای از سوی کارگزاری صورت پذیرد.

  1. شخصی که مانده حساب یا ارزش ریالی پرتفوی وی طی 6 ماه اخیر در انتهای هر ماه مساوی یا بیشتر از 50 میلیارد ریال باشد و یا در 6 ماه اخیر ، ماهانه به میزان حداقل 20 میلیارد ریال مجموع ارزش معاملات انجام شده در سمت خرید و فروش وی در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران باشد.
  2. دارای یکی از مدارک علمی شامل تحلیلگر مالی خبره (CFA) ، حسابرسان داخلی (CIA) ، حسابداری رسمی مدیریت (CMA) ، مدیریت ریسک مالی (FRM) ، اصول بازار سرمایه ، تحلیل گری ، مدیریت سبد اوراق بهادار و ارزشیابی اوراق بهادار باشد.
  3. سابقه عضویت در هیات مدیره نهاد های مالی داشته باشد.

4.در یک سال گذشته جمع ارزش اعمال قراردادهای معامله شده (غیر از اوراق اختیار فروش تبعی) وی در بازار مشتقه بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران حداقل معادل 10 میلیارد ریال باشد.

5.سبد ها با دارایی تحت مدیریت (AUM) بیش از 10 میلیارد ریال.

6.کارکنان ارکان بازار سرمایه با حداقل یک سال سابقه بیمه (سازمان بورس و اوراق بهادار ، بورس ها و بازار های خارج از بورس ، شرکت مدیریت فناوری بورس تهران و شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه).