mail info@modaberasia.com
call
41627000 21 98+
map
تهران ، میدان آرژانتین ، خیابان بیهقی ، خیابان دوازدهم شرقی، پلاک 14 ، مدبر آسیا

عرضه اولیه های دی 1400 | سرنوشت عرضه اولیه ها در سال جدید

ثبت امتیاز:
2360
فروردین ۲۰, ۱۴۰۰
Modir

اواخر سال گذشته شاهد بودیم که عرضه اولیه‌ ها مدام لغو می‌شدند. حتی عرضه اولیه‌ اپال 2 مرتبه لغو شد. اصلی‌ترین دلیل این لغو شدن‌های پی در پی را می‌توان عدم مشارکت مردم دانست. در واقع مردم به دلیل شرایط بازار بورس و به نشانه‌ی اعتراض، عرضه اولیه‌ها را تحریم کردند. در سال 1400 هم تا کنون عرضه اولیه سهام شرکتی را نداشتیم.

بررسی‌ها نشان می‌دهد احتمالاً تا پایان سال جاری سهام‌های باشگاه پرسپولیس و استقلال، شرکت پتروشیمی الوند، شرکت پالایش ستاره خلیج فارس، شرکت صنایع غذایی کورش و… به‌صورت عرضه اولیه وارد بورس تهران شوند. همچنین طبق اطلاعات جمع‌آوری شده عرضه اولیه تپسی نیز تا آخر امسال انجام خواهد شد، علاوه بر تپسی، عرضه اولیه شرکت پالایش ستاره خلیج فارس در زمستان انجام شده و احتمالا بزرگترین عرضه اولیه سال 1400 خواهد بود.

بررسی وضعیت عرضه اولیه ها در سال 1399

در سال 1399 به منظور عمق بخشیدن به بازار سرمایه، سهام 50 شرکت در لیست عرضه اولیه بورس قرار گرفتند. در حالی که تا پایان سال تنها نصف این تعداد عرضه اولیه صورت گرفت.

نیمه اول سال 1399 عرضه‌های گدنا، شاروم، شستا، صبا تامین، رافزا، چخزر و آریا مورد استقبال فراوان سهامداران به ویژه افرادی که به تازگی وارد بورس شده بودند، قرار گرفته و بیش از 100% بازده داشتند. بررسی سوابق عرضه‌های گذشته بیانگر سودهای 30 الی 100 درصدی (حتی بیشتر) برای سهامداران بود. گاهی با وجود منفی بودن شاخص عرضه‌ها در صف خرید قفل می‌شدند.

در 6 ماه نخست سال، اشتیاق افراد برای دریافت کد بورسی و ورود به بازار سهام بی سابقه بود؛ تا جایی که در نیمه اول سال حدود 9 میلیون کد بورسی صادر شده و مجموع بورسی‌ها به 20 میلیون و پانصد هزار نفر افزایش یافتند. عرضه اولیه‌ها به دلیل کم ریسک بودن، به ویژه برای تازه واردان گزینه مناسبی به جهت سرمایه‌گذاری به شمار می‌رفت.

لغو عرضه اولیه ها در اواخر سال 1399

با روند نزولی شاخص و کساد شدن بازار بورس عرضه سهام شرکت‌ها در بورس کندتر شد. با ادامه این روند و بی اعتمادی مردم به بورس، 5 عرضه اولیه لغو شد. وقتی هم که نماد اپال بعد از چند بار لغو شدن بالاخره عرضه شد با عدم استقبال سرمایه‌گذاران مواجه شد. بنابراین مهم‌ترین علت عدم عرضه سهام شرکت‌ها در بورس را می‌توان از رونق افتادن بازار بورس دانست.

افت شاخص کل بورس و عدم مشارکت سرمایه‌گذاران در عرضه‌ها موجب تردید سازمان بورس و اوراق بهادار برای اجرای عرضه اولیه ها شد. غزر، غکورش، حآفرین، اپال و مدار شرکت‌هایی بودند که در هفته‌های آخر سال شاهد لغو عرضه‌ی آن‌ها بودیم.

با این که در 6 ماه نخست سال شاهد مشارکت حدود 5 میلیون کد بورسی در عرضه‌ها بودیم، در عرضه اولیه شرکت اپال تنها 2.5 میلیون کد بورسی شرکت کردند. جالب است که قیمت سهام نماد اپال نه در سقف بازه قیمتی، بلکه در میانه‌های آستانه قیمت، کشف شد! بی اعتمادی مردم نسبت به بورس، به بازار عرضه اولیه‌ها نیز سرایت کرد و سهامداران اپال، چند روز بعد از عرضه در صف فروش نشستند!

شرکت‌های آماده عرضه اولیه در سال 1400

همانطور که می‌دانید، ارائه عرضه اولیه‌ها به شرایط بازار بستگی داشته و در صورت ریزش بازار، مانند سال گذشته تمامی عرضه اولیه‌ها لغو خواهند شد. لیست زیر سهام شرکت‌های آماده عرضه اولیه در سال 1400 هستند که برخی از آنها در بورس و برخی دیگر در فرابورس عرضه می‌شوند، زمان عرضه آنها همچنان نامشخص است.

 • شرکت نفت جی
 • شرکت حمل و نقل ریلی رجا
 • شرکت پالایش خلیج فارس
 • پتروشیمی الوند
 • پرسپولیس
 • استقلال
 • راه‌آهن حمل و نقل
 • تأمین سرمایه تمدن
 • ترانسفورماتور توزیع زنگان
 • پتروشیمی ایلام
 • پتروشیمی مروارید
 • ایمن خودرو شرق
 • تولید نیروی جنوب غرب صبا
 • فن آوا کارت
 • پتروشیمی بند امام

بازدهی عرضه اولیه ها در سال 1400 چگونه بوده است؟

 • عرضه اولیه فگستر: این نماد در 22 اردیبهشت ماه عرضه شد. در مجموع 2 میلیون و 434 هزار و 302 کد معاملاتی در عرضه سهام شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان مشارکت کردند. در پایان این عرضه به هر کد بورسی 29 سهم با قیمت 6179 ریال تعلق گرفت. فگستر تا 30 خرداد به قیمت 15306 ریال رسید که این یعنی برای سهامداران 147 درصد بازدهی به همراه داشته است.
 • عرضه اولیه فتوسا: این نماد در 29 اردیبهشت ماه عرضه شد. در مجموع 2 میلیون و 455 هزار و 409 کد معاملاتی در عرضه سهام شرکت تولید و توسعه سرب روی ایرانیان مشارکت کردند. در پایان این عرضه به هر کد بورسی 28 سهم با قیمت 7842 ریال تعلق گرفت. فتوسا تا 12 تیر به قیمت 16081 ریال رسیده و برای سهامداران خود 105 درصد بازدهی به همراه داشته است.
 • عرضه اولیه غکورش: این نماد در 5 خرداد ماه عرضه شد. در مجموع 2.3 میلیون کد بورسی در عرضه شرکت صنایع غذایی کورش مشارکت کردند. در پایان این عرضه به هر کد بورسی 74 سهم به قیمت 29950 ریال تعلق گرفت. غکورش تا 9 تیر به 40140 ریال رسید و برای سهامداران خود 34 درصد بازدهی داشت.

بازدهی 3 نماد دیگر نیز این گونه بوده است: ولکار بازدهی 77 درصدی، ومدیر بازدهی 38 درصدی، لطیف بازدهی 34 درصدی

عرضه اولیه‌ها در آذر 1400

 • شرکت سرمایه‌گذاری غدیر

طبق اظهارات مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر، برخی از زیرمجموعه‌های هلدینگ غدیر در چند سال آینده وارد بورس خواهند شد. طبق اعلام وی عرضه اولیه سغدیر نیز در 20 آذر 1400 انجام می‌شود. در این عرضه اولیه تعداد 167 میلیون و 500 هزار سهم از شرکت توسعه و سرمایه و صنعت غدیر پس از پذیرش در بازار دوم فرابورس به روش حراج به سرمایه‌گذاران واجد شرایط عرضه می‌شود. کف قیمتی برای این عرضه 1450 تومان در نظر گرفته شده و سفارش‌گیری بدون سقف قیمت است.

ازآنجایی‌که روش عرضه به‌صورت حراج است، اولویت اول قیمت و بعد از آن زمان ارسال سفارش است؛ بنابراین می‌توان گفت عرضه اولیه سهام این شرکت در روش ثبت سفارش با عرضه اولیه‌های پیشین تفاوت عمده دارد. معامله‌گران آنلاین امکان ارسال سفارش نداشته و سرمایه‌گذاران واجد شرایط تنها از طریق ایستگاه‌های برخط گروهی و ایستگاه‌های معاملاتی (نامک) امکان ارسال سفارش خرید دارند.

عرضه اولیه بخریم یا نخریم؟

با توجه به شرایط عرضه اولیه ها در اواخر سال گذشته این تردید به وجود می‌آید که در عرضه‌ها شرکت کنیم یا نکنیم؟!

کارشناسان سازمان بورس صورت‌های مالی شرکت‌ها را بررسی کرده و قیمت سهام آن‎‌ها را برای عرضه اولیه مشخص می‌کنند. اغلب قیمت سهام شرکت‌ها در عرضه اولیه ، از قیمت ذاتی و واقعی آن کمتر است. این گونه، شرکت در عرضه برای سرمایه‌گذاران جذابیت یافته و برای آنان بازده مطلوبی خواهد داشت. تجربه نیز بیانگر این موضوع است که کلیه عرضه‌های اولیه با بازده حدوداً از 10-20 درصد تا 100-200 درصدی در کوتاه مدت همراه بوده‌اند.

اما در هفته‌های آخر اسفند سال 99 دیدیم که مردم از عرضه‌ها مانند سابق استقبال نکرده و شرکت در آن‌ها بازده مطلوبی برای سهامداران نداشت. در واقع سیر نزولی بازار، عرضه اولیه ها را نیز تحت تاثیر قرار داد. مسئله این است که بازار بورس یا هر بازار دیگری دوران اوج و دوران رکود دارد. هیچ بازاری نبوده که بدون توقف فقط مسیر رشد را بپیماید. شرکت‌هایی که سهامشان در عرضه اولیه به بورس می‌آیند و به طور کل، سایر شرکت‌های بورسی، اگر بنیاد قوی داشته باشند، نهایتاً رشد خواهند کرد. سهامداری سود خواهد کرد که تحلیل و بررسی‌های لازم را به عمل آورده، در کف قیمت، سهام را خریده و تا رسیدن سهم به قیمت هدف آن را نگه‌داری کند.

در گذشته عرضه‌ها در کوتاه‌مدت به سوددهی می‌رسیدند؛ اما شاید امروز لازم باشد دیدگاه خود را به سرمایه‌گذاری بلندمدت تغییر دهیم. با این حال باید دید شاخص در سال جدید چه روندی در پیش می‌گیرد…

برای آگاهی از آخرین اخبار عرضه اولیه‌ها کلیک کنید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.مطالب مرتبط با این مطلب
تاریخ: اسفند ۲۲, ۱۴۰۰
نویسنده: azadeh
مدیریت سرمایه و کنترل ریسک در بازار بورس
تاریخ: اسفند ۱۴, ۱۴۰۰
نویسنده: azadeh
کدام بازار را انتخاب کنیم؟ بورس یا ارز دیجیتال؟
تاریخ: اسفند ۷, ۱۴۰۰
نویسنده: azadeh
آیا سود سبدگردانی تضمینی است؟

با ما در ارتباط باشید

آیا می‌ دانید چقدر ساده می توان از طریق بورس اوراق بهادار کسب درآمد کرد؟

مشتریان محترم کارگزاری مدبرآسیا که دارنده سهام عدالت هستند،
جهت استعلام و فروش غیرحضوری سهام عدالت خود می توانند از طریق لینک زیر اقدام نمایند.

عرضه اولیه شرکت پیشگامان فن آوری و دانش آرامیس (تپسی) به کدام یک از سرمایه گذاران حرفه ای تعلق میگیرد؟

شرایط احراز عنوان سرمایه گذار حرفه ای برای اشخاص حقیقی و مشارکت در عرضه اولیه سهام به شرح ذیل توسط فرابورس اعلام شد. در این راستا خواهشمند است در صورت داشتن حداقل یکی از شرایط ذکر شده در ابتدا با تلفن شرکت به شماره 02141627000 داخلی 1 (واحد اوراق بهادار) تماس گرفته و به شماره تلگرام 09918020688 مستندات خود را ارسال نمایید تا اقدامات و هماهنگی های لازم برای احراز شرایط سرمایه گذار حرفه ای از سوی کارگزاری صورت پذیرد.

 1. شخصی که مانده حساب یا ارزش ریالی پرتفوی وی طی 6 ماه اخیر در انتهای هر ماه مساوی یا بیشتر از 50 میلیارد ریال باشد و یا در 6 ماه اخیر ، ماهانه به میزان حداقل 20 میلیارد ریال مجموع ارزش معاملات انجام شده در سمت خرید و فروش وی در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران باشد.
 2. دارای یکی از مدارک علمی شامل تحلیلگر مالی خبره (CFA) ، حسابرسان داخلی (CIA) ، حسابداری رسمی مدیریت (CMA) ، مدیریت ریسک مالی (FRM) ، اصول بازار سرمایه ، تحلیل گری ، مدیریت سبد اوراق بهادار و ارزشیابی اوراق بهادار باشد.
 3. سابقه عضویت در هیات مدیره نهاد های مالی داشته باشد.

4.در یک سال گذشته جمع ارزش اعمال قراردادهای معامله شده (غیر از اوراق اختیار فروش تبعی) وی در بازار مشتقه بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران حداقل معادل 10 میلیارد ریال باشد.

5.سبد ها با دارایی تحت مدیریت (AUM) بیش از 10 میلیارد ریال.

6.کارکنان ارکان بازار سرمایه با حداقل یک سال سابقه بیمه (سازمان بورس و اوراق بهادار ، بورس ها و بازار های خارج از بورس ، شرکت مدیریت فناوری بورس تهران و شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه).