mail info@modaberasia.com
call
41627000 21 98+
map
تهران ، میدان آرژانتین ، خیابان بیهقی ، خیابان دوازدهم شرقی، پلاک 14 ، مدبر آسیا

معاملات آتی

ثبت امتیاز:
384
آبان ۲۲, ۱۴۰۰
Modir

این روزها بازارهای سرمایه‌گذاری توانسته‌اند توجه افراد زیادی را به خود جلب کنند. شاید زمانی که برای نخستین بار اصطلاح معاملات آتی را بشنوید، تصور کنید که با مفهوم جدید و مدرنی مواجهه هستید، در حالی که چنین نیست. معاملات آتی از زمان گذشته رواج داشته است. در ابتدا کشاورزان گندم تولیدی خود را در بازاری با پول نقد معامله می‌کردند. به مرور زمان و با رواج این معاملات، زمانی که افراد احساس می‌کردند به محصول خود نیازی ندارند، آن را به شخصی که نیاز داشت می‌فروختند یا اینکه مسئولیت فروش محصول خود را به فرد دیگری واگذار می‌کردند و بدین طریق هر دو طرف از معاملات خود به سود می‌رسیدند. امروزه این روش معاملات را معاملات آتی نامگذاری می‌کنند. در این مقاله قصد داریم تا روش انجام معاملات آتی را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

معاملات آتی و انواع آن

قرارداد آتی قراردادی است که در آن طرفین معامله متعهد می‌شوند تا کالایی را با کیفیتی مشخص و قیمتی که از پیش تعیین کرده‌اند، در زمان آینده خرید و فروش کنند. در زمان سررسید معامله، خریدار موظف به تسویه مبلغ تعیین‌شده و فروشنده نیز موظف به تحویل کالای مورد نظر می‌باشد. این قراردادها به دو دسته معاملات کالا و مالی تقسیم می‌شوند.

معاملات آتی

در دنیا دارایی‌های مختلفی از جمله محصولات کشاورزی، فرآورده‌های نفتی و انواع فلزات در بورس کالا تحت عنوان قرارداد آتی منتشرشده و به عنوان دارایی پایه معاملات آتی کالا مطرح می‌شوند. دارایی پایه قرادادهای آتی مالی نیز شامل سهام، ارز و اوراق قرضه می‌باشند. در ایران نیز نخستین بار معاملات آتی با شمش طلای 10 اونسی و سپس سکه طلای تمام بهار آزادی آغاز شد و هم اکنون بر روی محصولات دیگری همچون زیره سبز، کنجاله سویا، زعفران، پسته و مفتول مس 8 میلیمتری انجام می‌گیرد. لازم به ذکر است که هم خریدار و هم فروشنده می‌توانند پیش از سررسید قرارداد، معامله را به فرد دیگری واگذار کنند. در این معاملات می‌توان به شکل دو طرفه سود کرد. در واقع چنانچه معامله‌گر پیش‌بینی کند که قیمت کالای مورد نظر بالا می‌‎رود، موقعیت خرید گرفته و در صورت تحلیل مبنی بر کاهش قیمت، موقعیت فروش اتخاذ خواهد کرد.

اهرم در معاملات آتی

اهرم مالی در بازار آتی روشی است که برای افزایش و چندین برابر کردن سود حاصل از معاملات، بکار گرفته می‌شود. با استفاده از اهرم در بورس، شما می‌توانید اوراقی چندین برابر سرمایه اصلی خود بگیرید و در صورت رسیدن به سود، سرمایه خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. ویژگی اهرم جذابیت بازار آتی را چندین برابر می‌کند؛ با اینحال معامله‌گران باید به این نکته توجه کنند که ضریب اهرم مالی همیشه 10 نیست و بسته به وجه تضمین و ارزش قرارداد، متغیر می‌باشد. لازم به ذکر است که استفاده از اهرم مانند شمشیری دو لبه است؛ در واقع همانطور که می‌تواند سود شما را چندین برابر کند، به همان میزان می‌تواند ضرر حاصل از معامله را افزایش دهد. بنابراین بهتر است افراد با دانش کافی و به دور از هیجانات بازار، از این روش بهره گیرند.

اهرم در معاملات آتی

وجه تضمین اولیه

زمانی که طرفین معامله در معاملات آتی متعهد می‌شوند، برای اینکه هر یک از خریدار یا فروشنده پس از انجام معامله به تعهدات خود پایبند باشند، سازمان بورس مبلغی را تحت عنوان وجه تضمین اولیه از آنها دریافت می‌کند تا ضمانتی برای انجام تعهد آنها در موعد مقرر باشد. این مبلغ معمولاً 20 درصد ارزش قرارداد، با قیمت پایه اولیه است که به‌عنوان یک سپرده به اتاق پایاپای داده می‌شود و نزد کارگزار باقی می‌ماند. شایان ذکر است که مبلغ وجه تضمین اولیه با تغییرات قیمت دارایی پایه، تغییر می‌کند و این تغییرات در قسمت اعلانات آتی سایت شرکت بـورس کالای ایران اطلاع‌رسانی می‌شود. در نتیجه بر اساس مبلغی که هر روز اعلام می‌شود، مشتری می‌بایست حداکثر ۷۰ درصد از مبلغ اعلام‌شده را در حساب عملیاتی خود داشته باشد و در غیر این صورت اخطاریه افزایش وجه تضمین را دریافت خواهد کرد که در این صورت، باید حساب عملیاتی خود را شارژ نماید یا موقعیت خود را ببندد.

مشاهده نمادهای معاملاتی در بازار

تابلوی معاملات قراردادهای آتی از طریق ســایت شــرکت بــورس کالای ایــران در بخــش بازارها، بازار مشتقه و تابلوی بر خط بازار قابل مشاهده می‌باشد. هر نماد معاملاتی متشکل از نام کالا، ماه و سال قرارداد است. به عنوان مثال نماد SAFME98 نشان‌دهنده قرارداد آتی زعفران نگین تحویل مهر 98 است. ساعات معاملاتی هر دارایی پایه نیز در مشخصات قرارداد آن اعلام می‌شود.

فرایند تسویه و تحویل قرارداد آتی کالا

پس از اتمام آخرین جلسه معاملاتی در هر روز کاری، یعنی بعد از ساعت 15:45، قیمت تسویه، کشف و توسط بورس اعلام می‌شود. پس از آن با توجه به تعداد موقعیت‌های باز معامله‌گر در روزهای گذشته و تعداد معاملات وی در طول روز مابه‌التفاوت قیمت خرید یا فروش هر قرارداد با قیمت تسویه آن قرارداد به موجودی حساب مشتری اضافه و یا از آن کم می‌شود. همچنین برای تسویه قرارداد آتی در سررسید آن، اگر خریدار و فروشنده اقدامات لازم را در این راستا انجام داده باشند، این فرآیند به صورت اتوماتیک از طریق اتاق پایاپای بورس انجام می‌گیرد. در صورتی که هر یک از خریدار یا فروشنده در تاریخ سررسید قرارداد به تعهدات خود عمل نکند، بورس وجه تضمینی که در اختیار دارد را از حساب فرد منکول برداشت و به طرف مقابل قرارداد واریز می‌کند. همچنین چنانچه هر دو طرف معامله به تعهدات خود عمل نکنند، تسویه به صورت نقدی صورت می‌گیرد؛ بدین معنا که تفاوت قیمت تسویه و قیمت پایانی گواهی سپرده کالا از طرف ذی‌نفع به طرف زیان‌دیده منتقل می‌شود.

فرآیند ورود به سامانه معاملات برخط قراردادهای آتی

همه ی افراد بالای 18 سال با مدرک تحصیلی حداقل دیپلم می‌توانند کد معاملاتی مربوط به قراردادهای آتی را از یک کارگزاری معتبر دریافت کنند. کارگزاری مدبر آسیا با بیش از 17 سال سابقه در زمینه بورس و داشتن کادری مجرب می‌تواند امکانات کاملی جهت افتتاح حساب کاربری و ارائه خدمات به روز معاملاتی به شما رائه دهد. پس از ارائه مدارک لازم، کارگزار مربوطه، کلیه اطلاعات فرد را اسکن نموده و به قسمت پذیرش مشتریان قراردادهای آتی ارسال می‌کند. در صورت کامل بودن مدارک، پس از سه روز، کد معاملاتی مشتری تایید شده و می‌تواند فعالیت خود را در معاملات آتی آغاز کند. مشتریان موظفند در صورت درخواست بورس نسبت به ارائه مجدد مدارک، اقدام نمایند و در صورت عدم ارائه، کد مشتری غیرفعال می‌گردد. همچنین در صورت بروز تغییر در مدارک و مستندات، افراد باید تغییرات مربوطه را به بورس اعلام نمایند.

ویژگی قراردادهای آتی

در این بخش با مهمترین ویژگی‌های معاملات آتی که باعث جذابیت این دست از معاملات شده است، آشنا شویم:

* نقدشوندگی بالای قراردادهای آتی و امکان فروش و انتقال سریع قرارداد

* تعیین استانداردها، مشخصات معاملات و تاریخ سررسید آن‌ها توسط سازمان بورس

* کسب سود از نوسانات منفی و مثبت قیمت

* معافیت مالیاتی این نوع معاملات، طبق قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی

* امکان خروج از قرارداد در طول دوره معاملات

* وجود اهرم مالی

* کشف نرخ منصفانه و شفاف دارایی پایه

ویژگی قرارداد های آتی

جمع‌بندی

بازار آتی یکی از بازارهای جذاب بورسی است که با توجه به ویژگی‌هایی که پیشتر ذکرشد، در این سال‌ها علاقمندان زیادی پیدا کرده است. در واقع معاملات آتی بستری مناسب برای خریداران، فروشندگان و نوسان‌گیران برای انجام معاملات سودآور فراهم آورده است. این بازار دوسویه طراحی‌ شده و اگر سرمایه‌گذاران فعال در آن به‌اندازه کافی هشیار و خلاق باشند، می‌توانند در هنگام صعود بازار و همچنین نزول آن به سود برسند. وجود اهرم در این نوع معاملات افراد را وسوسه می‌کند تا با هیجانات بازار همراه شوند. همانطور که این معاملات در صورت اقدام درست و به موقع، سود قابل توجهی را نصیب شما می‌کند، در صورت اشتباه نیز به همان میزان ضرر خواهید کرد. پس همواره باید دقت و تمرکز کافی بر روی معاملات خود داشته باشید. همچنین در صورت داشتن هرگونه ابهام یا سوال در زمینه بورس کالا می‌توانید آن را در قسمت دیدگاه با ما به اشتراک گذاشته تا کارشناسان کارگزاری مدبر آسیا به شما پاسخ دهند.

دیدگاه ها

  • مریم هاشمی
    5 ماه پیش

    معامله عالی و سود آوریه واقعا عالی بود


  • majid ahmadi
    5 ماه پیش

    یه سوال اگر در معاملات آتی فروشنده پس از گذشت زمان بزنه زیر قرارداد چی؟


دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.مطالب مرتبط با این مطلب
تاریخ: اسفند ۲۲, ۱۴۰۰
نویسنده: azadeh
مدیریت سرمایه و کنترل ریسک در بازار بورس
تاریخ: اسفند ۱۴, ۱۴۰۰
نویسنده: azadeh
کدام بازار را انتخاب کنیم؟ بورس یا ارز دیجیتال؟
تاریخ: اسفند ۷, ۱۴۰۰
نویسنده: azadeh
آیا سود سبدگردانی تضمینی است؟

با ما در ارتباط باشید

آیا می‌ دانید چقدر ساده می توان از طریق بورس اوراق بهادار کسب درآمد کرد؟

مشتریان محترم کارگزاری مدبرآسیا که دارنده سهام عدالت هستند،
جهت استعلام و فروش غیرحضوری سهام عدالت خود می توانند از طریق لینک زیر اقدام نمایند.