mail info@modaberasia.com
call
41627000 21 98+
map
تهران ، میدان آرژانتین ، خیابان بیهقی ، خیابان دوازدهم شرقی، پلاک 14 ، مدبر آسیا

نحوه خرید عرضه اولیه به صورت آنلاین | نکته مهم در خرید عرضه اولیه

ثبت امتیاز:
451
بهمن ۹, ۱۴۰۰
azadeh

برای خرید عرضه اولیه ابتدا برای دریافت کد بورسی مستلزم ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت می‌باشد. سپس نوبت به عضویت در یک کارگزاری به صورت حضوری یا غیر حضوری می‌رسد.

برای ثبت نام در یک کارگزاری و دریافت دسترسی خرید و فروش آنلاین، علاوه بر مراجعه حضوری، می‌توانید به صورت غیرحضوری مراحل عضویت را انجام دهید.

ثبت نام غیر حضوری کارگزاری مدبرآسیا بسیار ساده و در کمترین زمان امکان پذیر است. فقط کافی است به سایت کارگزاری مدبرآسیا مراجعه کرده و همین حالا عضو کارگزاری شوید. با انجام مراحل ثبت نام، می‌توانید در کمترین زمان دسترسی آنلاین خود را از کارگزاری بورس مدبر آسیا دریافت کنید.

نحوه خرید عرضه اولیه در بازار بورس

یکی از دست آورد‌های مهم برای برخی از شرکت‌های سهامی، پذیرش در سازمان بورس و اوراق بهادار است. تا قبل از سال 1395 عرضه اولیه به صورت حراج با قیمت ثابت انجام می‌شد؛ اما پس از آن عرضه اولیه به صورت بوک بیلدینگ یا همان ثبت سفارش انجام می‌شود. در ادامه می‌خوانید که عرضه اولیه چیست؟ چه مزایایی دارد؟ علت پرطرفدار بودن عرضه اولیه چیست؟

نحوه خرید عرضه اولیه در بازار بورس

عرضه اولیه چیست؟

شرکت‌های سهامی با پذیرش در سازمان بورس اوراق بهادار، مجوز ورود به بازار بورس را کسب می‌ کنند. به اولین عرضه عمومی سهام این شرکت‌ها در بازار بورس اوراق بهادار، عرضه اولیه گفته می‌شود. به طور معمول سالانه چندین عرضه اولیه خواهیم داشت و برای اطلاع از زمان عرضه‌های اولیه می‌توانید از کانال‌های خبری و سایت‌های بورسی استفاده کنید. کارگزاری مدبرآسیا زمان برگزاری عرضه‌های اولیه و پذیره نویسی سهام را به تمام کاربران خود اطلاع رسانی می‌کند.

چطورعرضه اولیه بخریم؟

همان طور که قبلا گفته شد، بعد از دریافت کد بورسی و عضویت در یک کارگزاری، کارگزار منتخب برای شما یک دسترسی آنلاین، شامل نام کاربری و کلمه عبور جهت استفاده از سامانه معاملاتی برخط یا همان آنلاین ارسال می‌کند.
در شکل زیر صفحه نخست سایت را مشاهده می‌کنید.

بعد از ورود به پنل کاربری خود آنچه بیشتر نظر شما را جلب می کند، کلید عرضه اولیه است که با اعلام عرضه اولیه در روز عرضه برای تمام کاربران فعال می‌شود. با کلیک بر روی دکمه‌ی عرضه اولیه وارد صفحه ثبت سفارش می‌شوید.

چطورعرضه اولیه بخریم؟

3 نکته مهم در خرید عرضه اولیه که باید بدانید :

  1. نماد عرضه اولیه
  2. ساعت شروع و پایان عرضه اولیه
  3. حداقل و حداکثر قیمت برای ثبت سفارش 

گاهی دکمه عرضه اولیه قبل از زمان شروع  عرضه فعال می‌شود. در این حالت، کارگزار برای شما این امکان را فراهم کرده است که سفارش خود را به صورت آفلاین ثبت کنید و در زمان شروع عرضه اولیه سفارش شما به صورت خودکار در صف خرید قرار خواهد گرفت. اما شما می‌توانید برای ارسال مستقیم سفارشات در همان ساعت تعیین شده سفارش خود را ثبت کنید.

نکته : برای ثبت سفارش به صورت آفلاین بهتر است در زمان شروع عرضه اولیه از ارسال سفارش خود به هسته مطمئن شوید. در بخش وضعیت سفارش می‌توانید مشاهده کنید که آیا سفارش شما بدون نقص به هسته ارسال شده است یا خیر.

گاهی وضعیت سفارش دارای خطا می‌باشد که در اکثر مواقع این خطا ناشی از ثبت سفارش با قیمت یا تعداد نادرست و کمبود موجودی نقد حساب شما می‌باشد.

کارگزاری مدبرآسیا با ایجاد کلید ماشین حساب و محاسبه کارمزد خرید و فروش به صورت خودکار امکان این خطا را برای کاربران خود به صفر رسانده است.

عکس

تعداد سهام قابل خرید درعرضه اولیه

برای ثبت سفارش در تمام عرضه اولیه‌ها محدودیت تعداد وجود دارد. ثبت سفارش عرضه اولیه از یک سهم تا سقف تعداد اعلام شده برای تمام سهامداران امکان پذیر است. اما این به معنی خرید تمام سهام ثبت شده نمی‌باشد.

در روز عرضه تمام متقاضیان خرید عرضه اولیه سفارش خود را با تعداد مدنظر و نهایتا تا سقف تعداد اعلام شده ثبت می‌کنند. پس از پایان زمان عرضه اولیه، تمامی سفارشات ثبت شده برای خرید عرضه اولیه ، محاسبه شده و با توجه به میزان سرمایه مورد نیاز ناشر (شرکتی که سهام خود را در عرضه عمومی به حراج گذاشته است)، سهام بین سهامداران تقسیم می‌شود.

آنچه برای عموم سهامداران ثابت شده است این است که در اکثر مواقع سقف تعداد ثبت شده به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد. علت این اتفاق تعداد زیاد تقاضا برای خرید عرضه اولیه است. 

نکته: به طور معمول عرضه اولیه در سقف قیمتی خود مورد معامله قرار می‌گیرد. پس بهتر است در زمان ثبت سفارش عرضه اولیه، حداکثر قیمت تعیین شده را برای خرید عرضه انتخاب نمایید. 

مزایای عرضه اولیه

خرید عرضه اولیه معمولا با سود خوبی همراه است. در 90 درصد مواقع عرضه اولیه دارای سودی معادل 20 تا 30 درصد خواهد بود. البته عرضه اولیه‌ها‌یی هم به ثبت رسیده‌اند که دارای سود‌های بالاتر و حتی 100 درصدی هم بوده‌اند. وجود این سود‌ها سبب ایجاد نگرش مثبت به عرضه اولیه و افزایش تقاضای خرید برای آن‌ها می‌شود. این افزایش تقاضا باعث می‌شود خرید و فروش سهامی که عرضه اولیه آن انجام شده است تا روز‌ها پس از انجام عرضه اولیه ، دارای صف خرید باشد.

آیا میتوان به صورت هم زمان از طریق چند کارگزاری عرضه اولیه خرید؟

برخی تلاش می‌کنند برای خرید عرضه اولیه از طریق چند کارگزاری اقدام کنند و ثبت سفارش انجام دهند. اما بهتر است بدانید  خرید عرضه اولیه بر اساس کد ملی افراد صورت می‌گیرد. ثبت سفارش برای خرید عرضه اولیه به صورت هم زمان در چند کارگزاری، کاری بیهوده است. چراکه تنها یک سفارش برای هر نفر پذیرفته می‌شود و سایر سفارش‌ها دارای خطا بوده و لغو می‌گردند. بنابراین تعدد کارگزاری برای خرید عرضه اولیه، کاربردی ندارد.

علت سود آور بودن عرضه اولیه چیست؟

اکثر شرکت‌ها سهم خود را برای شرکت در عرضه اولیه با قیمتی پایین‌تر از ارزش اصلی آن، عرضه می‌کنند. پایین بودن قیمت سهم نسبت به ارزش اصلی آن موجب جلب توجه سهامداران و افزایش تقاضا برای خرید سهم می‌شود. با گذشت زمان و بالا رفتن قیمت سهم، تعدادی از سهامداران عمده و یا سهامدارانی که در عرضه اولیه سهم شرکت نموده‌اند، شروع به فروش سهام خود می‌کنند و میزان عرضه سهام بر تقاضای آن پیشی می‌گیرد. این امر باعث افت قیمت سهم می‌گردد. با ورود سهم به این مرحله، میزان قیمت سهم و رشد یا افت قیمت آن، دیگر به عملکرد شرکت بستگی دارد.

عرضه اولیه همیشه سود آور است؟

همان طور که پیش از این گفته شد، عرضه اولیه در اکثر مواقع سود آور است. اما دلایلی هم وجود دارد که می‌تواند سبب زیان در خرید عرضه اولیه شود. در مواردی سهم پس از عرضه اولیه دارای افت قیمت بوده و سبب زیان خرید عرضه اولیه شده است. برای مثال تصور کنید، شما سهمی را در عرضه اولیه به قیمتی خریداری می‌کنید که از ارزش اصلی سهم بالاتر است. این سهم پس از عرضه اولیه جذابیتی برای خرید ندارد و با کاهش تقاضا برای خرید سهم، قیمت سهم کاهش می یابد و سبب زیان در خرید عرضه اولیه می‌شود.

چه زمانی عرضه اولیه را بفروشیم؟

همان طور که خرید سهام در زمان درست با اهمیت است، فروش سهام  در زمان درست نیز، از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. خرید و فروش سهام در زمان مناسب رابطه مستقیم با سود و زیان شما دارد. تشخیص زمان درست فروش عرضه اولیه نیاز به دانش بورسی دارد. 

تجربه نشان داده چنانچه سهم در زمان عرضه اولیه به قیمت مناسبی خریداری شده باشد، تا چندین روز پس از عرضه اولیه، سهم صف خرید بوده و سود ده خواهد بود. ولی پیش بینی بازاربورس کار بسیار دشواری است. مدت زمان نقد شوندگی سهام برای افراد دارای اهمیت متفاوتی است از این رو می‌توان سهامداران را به 3 دسته تقسیم کرد: 

  1. سهامداران کوتاه مدت
  2. سهامداران میان مدت
  3. سهامداران بلند مدت

سهامدارن کوتاه مدت به سهامدارانی گفته می‌شود که به پولی که برای خرید عرضه اولیه صرف کرده‌اند و سود آن، نیاز دارند و با گذشت زمان کوتاهی از خرید عرضه اولیه ( 1 تا 2 ماه ) تصمیم به فروش آن می‌گیرند.

چه زمانی عرضه اولیه را بفروشیم؟

سهامداران میان مدت به کسانی گفته می‌شود که می‌توانند عرضه اولیه خریداری شده را برای میان مدت ( 3 تا 6 ماه ) نگهدارند و سپس اقدام به فروش آن کنند.

سهامداران بلند مدت  نیز، سهامدارانی هستند که توان نگهداری سهام خریداری شده را برای یک سال یا بیشتر دارند.

شما جزء کدام دسته از سهامداران هستید؟

اگر سهامدار کوتاه مدت هستید و به همان سود اولیه عرضه اولیه راضی هستید بعد از کاهش حجم صف خرید و یا پس از جمع شدن صف خرید، سهام خود را بفروشید.

سوالی که برای اکثر افراد مطرح می‌شود این است که این صف خرید تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ برای تعیین این زمان باید گفت، بسته به ارزنده بودن شرکت منتشر کننده سهم و دید مثبت سهامداران، این زمان برای هر سهم متفاوت است. بنابراین اگر از سهامداران کوتاه مدت هستید، بهتر است با ریختن صف خرید، اقدام به فروش سهم خود نمایید.

اگر سهامدار میان مدت هستید بهتر است 2 تا 3 ماه سهم خود را نگهدارید تا در موج دوم رشد سهم نیز شریک باشید . البته این موج دوم قطعی نخواهد بود!

اگر از سهامداران بلند مدت هستید و به آینده بازار امیدوارید، بهتر است سهم خود را تا یک سال نگهدارید. با رشد بازار سهام، سرمایه شما نیز رشد قابل توجهی خواهد داشت.

فهرست عرضه اولیه 1400

جدول زیر شامل لیست تمام عرضه اولیه‌های قبل انتشار در سال 1400 می‌باشد. با کلیک بر روی هر نماد‌ وارد صفحه اختصاصی سهم در سایت رسمی سازمان بورس می‌شوید.

نام شرکتنمادبازارزمان عرضهقیمت عرضهطی چند روزمیزان بازدهی اولیه
شرکت صنایع روی ایرانیانفگسترفرابورس22 اردیبهشت6179 ریال 27 روز100%
شرکت تولید و توسعه سرب و روی ایرانیانفتوسافرابورس29 اردیبهشت7842 ريال 41 روز112%
شرکت صنعت غذایی کوروشغکورشبورس5 خرداد29950 ریال 12 روز32%
شرکت لیزینگ کارآفرینولکاربورس19 خرداد2200 ريال 31 روز116%
شرکت گروه مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوریومدیربورس26 خرداد2990 ريال 13 روز46%
شرکت محصولات کاغذی لطیفلطیففرابورس2 تیر32500 ريال 24 روز107%
شرکت سپید ماکیانسپیدبورس23 تیر21000 ريال45 روز173%
شرکت سرمایه گذاری هامون صباوهامونفرابورس6 مرداد1902 ريال 39 روز167%
شرکت سرمایه گذاری و خدمات مدیریت صندوق بازنشستگیمدیریتفرابورس20 مرداد5023 ريال 38 روز143%
شرکت دارویی، آرایشی و بهداشتی آریان کیمیا تککیمیاتکبورس17 شهریور23000 ريال 13 روز54%
شرکت مجتمع جهان فولاد سیرجانفجهانفرابورس17 شهریور5500 ريال 10 روز32%
شرکت توسعه سامانه های نرم افزاری نگینتوسنفرابورس24 شهریور7630 ريال 21 روز76%
شرکت پارس فولاد سبزوارفسبزواربورس24 شهریور31250 ريال 7 روز24%
شرکت ریل پرداز نوآفرینحآفرینفرابورس22 شهریور3333 ریال12 روز40%
شرکت سرمایه گذاری مدیریت سرمایه مدارمداربورسنامشخص************
فن آوا کارترکارتفرابورسنامشخص************
پتروشیمی بندر امامنامشخصنامشخصنامشخص************
تولید نیروی جنوب غرب صبابصبافرابورسنامشخص************
پتروشیمی مرواریدپترومرواریدفرابورسنامشخص************
ایمن خودرو شرقخیمننامشخصنامشخص************
ترانسفورماتور توزیع زنگانبرانسفونامشخصنامشخص************
پتروشیمی ایلامنامشخصنامشخصنامشخص************
راه آهن حمل و نقلحرآهنفرابورسنامشخص************
تامین سرمایه تمدننامشخصبورسنامشخص************
استقلالنامشخصبورسنامشخص************
پرسپولیسنامشخصبورسنامشخص************
پتروشیمی الوندنامشخصبورسنامشخص************
شرکت پالایشی ستاره خلیج فارسنامشخصبورسنامشخص************
شرکت حمل و نقل ریلی رجانامشخصبورسنامشخص************
شرکت نفت جیشجیبورسنامشخص************

در مجموع با دریافت دسترسی آنلاین از کارگزاری مدبرآسیا و ثبت سفارش با شرایط ذکر شده، می توانید به راحتی عرضه اولیه خریداری نمایید و با کسب دانش بورسی و شناخت میزان ریسک پذیری خود زمان مناسب برای فروش سهام خود را از دست ندهید.

تجربه نشان داده است که عرضه های اولیه در اکثر مواقع سود‌ده هستند و بی جهت نیست که سهامداران خرید هیچ عرضه اولیه‌ای را از دست نمی‌دهند. اما آنچه برای موفقیت در هر کاری لازم و ضروری است، کسب دانش و تجربه لازم در زمینه آن کار می‌باشد.

کارگزاری مدبرآسیا این امکان را فراهم کرده که کاربران آن قبل از ورود به دریای پرعمق بازار بورس، با مشاهده فیلم‌های آموزشی و دوره‌های کاربردی، با دانش کافی به بازار ورود کرده و سرمایه‌گذاری امنی را تجربه کنند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.مطالب مرتبط با این مطلب
تاریخ: اسفند ۲۲, ۱۴۰۰
نویسنده: azadeh
مدیریت سرمایه و کنترل ریسک در بازار بورس
تاریخ: اسفند ۱۴, ۱۴۰۰
نویسنده: azadeh
کدام بازار را انتخاب کنیم؟ بورس یا ارز دیجیتال؟
تاریخ: اسفند ۷, ۱۴۰۰
نویسنده: azadeh
آیا سود سبدگردانی تضمینی است؟

با ما در ارتباط باشید

آیا می‌ دانید چقدر ساده می توان از طریق بورس اوراق بهادار کسب درآمد کرد؟

مشتریان محترم کارگزاری مدبرآسیا که دارنده سهام عدالت هستند،
جهت استعلام و فروش غیرحضوری سهام عدالت خود می توانند از طریق لینک زیر اقدام نمایند.

عرضه اولیه شرکت پیشگامان فن آوری و دانش آرامیس (تپسی) به کدام یک از سرمایه گذاران حرفه ای تعلق میگیرد؟

شرایط احراز عنوان سرمایه گذار حرفه ای برای اشخاص حقیقی و مشارکت در عرضه اولیه سهام به شرح ذیل توسط فرابورس اعلام شد. در این راستا خواهشمند است در صورت داشتن حداقل یکی از شرایط ذکر شده در ابتدا با تلفن شرکت به شماره 02141627000 داخلی 1 (واحد اوراق بهادار) تماس گرفته و به شماره تلگرام 09918020688 مستندات خود را ارسال نمایید تا اقدامات و هماهنگی های لازم برای احراز شرایط سرمایه گذار حرفه ای از سوی کارگزاری صورت پذیرد.

  1. شخصی که مانده حساب یا ارزش ریالی پرتفوی وی طی 6 ماه اخیر در انتهای هر ماه مساوی یا بیشتر از 50 میلیارد ریال باشد و یا در 6 ماه اخیر ، ماهانه به میزان حداقل 20 میلیارد ریال مجموع ارزش معاملات انجام شده در سمت خرید و فروش وی در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران باشد.
  2. دارای یکی از مدارک علمی شامل تحلیلگر مالی خبره (CFA) ، حسابرسان داخلی (CIA) ، حسابداری رسمی مدیریت (CMA) ، مدیریت ریسک مالی (FRM) ، اصول بازار سرمایه ، تحلیل گری ، مدیریت سبد اوراق بهادار و ارزشیابی اوراق بهادار باشد.
  3. سابقه عضویت در هیات مدیره نهاد های مالی داشته باشد.

4.در یک سال گذشته جمع ارزش اعمال قراردادهای معامله شده (غیر از اوراق اختیار فروش تبعی) وی در بازار مشتقه بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران حداقل معادل 10 میلیارد ریال باشد.

5.سبد ها با دارایی تحت مدیریت (AUM) بیش از 10 میلیارد ریال.

6.کارکنان ارکان بازار سرمایه با حداقل یک سال سابقه بیمه (سازمان بورس و اوراق بهادار ، بورس ها و بازار های خارج از بورس ، شرکت مدیریت فناوری بورس تهران و شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه).