mail info@modaberasia.com
call
41627000 21 98+
map
تهران ، میدان آرژانتین ، خیابان بیهقی ، خیابان دوازدهم شرقی، پلاک 14 ، مدبر آسیا

دریافت کد بورسی افراد زیر ۱۸ سال | خرید و فروش سهام در بورس

ثبت امتیاز:
799
فروردین ۲۰, ۱۴۰۱
azadeh

کد بورسی افراد زیر ۱۸ سال برای کودکان در همان سال های ابتدایی زندگیشان، یکی از مهمترین دغدغه والدینشان است. سپرده گذاری در بانک و سرمایه گذاری در بورس، از جمله روش های کم دردسر سرمایه گذاری است که اغلب در صدر جدول انتخاب های پیش روی پدر و مادران است. اما با توجه به اینکه در حال حاضر تنها افراد بالای 1 سال و اتباع ایرانی قادر به احراز هویت در سامانه سجام هستند، ثبت نام کودکان در سجام و دریافت کد بورسی برای آنها چگونه انجام می‌شود؟ برای دریافت پاسخ این سؤال و شرایط و قوانین دریافت کد بورسی برای افراد زیر ۱۸ سال، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

کد بورسی چیست و چگونه می‌توان دریافت کرد؟

برای ورود به بازار بورس، نیاز به احراز هویت و دریافت یک کد به خصوص و منحصر به فرد، از شرکت سپرده گذاری مرکزی است. تمامی افرادی که بالای ۱۸ سال داشته و تابعیت ایران را دارند، می‌توانند از طریق ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت، کد بورسی خود را دریافت کنند. برای دریافت کد بورسی به اطلاعاتی همچون هویتی، شغلی، بانکی و … نیاز است. طبیعتاً افرادی که زیر ۱۸ سال سن دارند، قادر به تکمیل و ارائه برخی از این اطلاعات نیستند. در چنین شرایطی این افراد می‌توانند از طریق یک سرپرست، اقدام به دریافت کد بورسی کنند.

کد بورسی افراد زیر ۱۸ سال

درواقع سرپرست در سامانه سجام ثبت نام گرده و تمام مراحل احراز هویت را طی می‌کند؛ به این معنا که احراز هویت برای سرپرست انجام می‌شود و نه فرد زیر ۱۸ سال. برای احراز هویت در این سامانه، نیازی به مراجعه حضوری فرد زیر ۱۸ سال به مراکز احراز هویت سجام نیست و می‌تواند از طریق سامانه آنلاین و به صورت اینترنتی، این کار را انجام داد.

لزوم احراز هویت سجام برای افراد زیر ۱۸ سال چیست؟

با توجه به قوانین موجود، فرد زیر ۱۸ سال، خود قادر به احراز هویت و دریافت کد بورسی از سجام نیست. در چنین شرایطی، فردی که خود را به عنوان سرپرست قانونی معرفی می‌شود، باید احراز هویت شده و اطمینان حاصل شود که شرایط لازم و قانونی را برای سرپرستی فرد زیر ۱۸ سال دارد. این کار تنها از طریق ثبت نام در سجام و دریافت کد بورسی انجام می‌شود. از این طریق، مارکز سپرده گذاری اطمینان خواهند داشت که فرد معرفی شده به عنوان سرپرست، نماینده قانونی فرد زیر ۱۸ سال است و سرپرستی وی تنها تا سن قانونی فرد معتبر خواهد بود.

احراز هویت سجام برای افراد زیر۱۸ سال چطور انجام می‌شود؟

سرپرستی که از نظر قانونی و به طور رسمی مسئولیت فرد زیر ۱۸ سال را به عهده دارد، باید به ابتدا در سامانه سجام ثبت نام کند. بعد از ثبت نام و احراز هویت، کد پیگیری ده رقمی از طریق پیامک برای سرپرست ارسال می‌شود. در مرحله بعد، سرپرست قانونی باید به همراه فرد زیر ۱۸ سال و مدارک شناسایی، به یکی از مراکز احراز هویت مراجعه کند. لازم به ذکر است که فرد زیر ۱۸ سال، بعد از رسیدن به سن قانونی، باید خود برای دریافت کد بورسی و ثبت نام و احراز خویت در سامانه سجام، اقدام کند.

کد بورسی افراد زیر ۱۸ سال

در طی مراحل ثبت نام فرد زیر ۱۸ سال در سجام، از فرد در خصوص وکیل، اصیل یا قیم او سؤال می‌شود. طبیعتاً افرادی که زیر ۱۸ سال سن دارند، باید گزینه داشتن وکیل یا قیم را انتخاب کنند. بعد از معرفی فرد قیم، باید مدارم هویتی قیم در سامانه بارگذاری شود. در این مرحله نیازی به ارائه عکس فرد زیر ۱۸ سال نیست؛ تنها سرپرست قانونی او باید مشخصات هویتی خود را که شامل عکس نیز می‌شود، در سامانه وارد کند. بعد از به پایان رسیدن ارائه اطلاعات، کد بورسی برای نماینده قانونی فرد زیر ۱۸ سال ارسال می‌شود. توجه داشته باشید که برای احراز هویت افراد زیر ۱۸ سال در سامانه سجام، باید اطلاعات حساب بانکی خود فرد در سامانه وارد شود و نه سرپرست قانونی او .

مدارک لازم برای دریافت کد بورسی افراد زیر ۱۸ سال

همان‌طور که گفته شد، برای دریافت کد بورسی و احراز هویت در سجام، هم به مدارک شناسایی کودک و هم سرپرست قانونی او نیاز است. کلیه مدارکی که برای ثبت نام در سجام نیاز هست، عبارت هستند از:

 • مدارک شناسایی فرد زیر ۱۸ سال شامل اصل کارت ملی و شناسنامه
 • مدارک شناسایی سرپرست قانونی شامل اصل کارت ملی و شناسنامه
 • شماره حساب بانکی فرد زیر ۱۸ سال

اطلاعات لازم برای ثبت نام در سجام

 • نام و نام خانوادگی
 • تاریخ تولد
 • نام پدر
 • مد ملی
 • شماره شناسنامه
 • سری و سریال شناسنامه
 • آدرس محل سکونت
 • آدرس محل کار
 • کد پستی
 • تلفن ثابت
 • تلفن همراه
 • نام بانک
 • شماره حساب
 • شماره شبا
 • نام شعبه بانک
 • کد شعبه بانک

بعد از احراز هویت در سجام چه باید چه کرد؟

بعد از آنکه مراحل احراز هویت را با سامانه سجام با موفقیت پشت سر گذاشتید، برای احراز هویت کودک باید به همراه مدارک لازم که پیش‌تر به آنها اشاره شد، به یکی از کارگزاری‌های رسمی و قانونی که دارای مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار است، مراجعه کنند. بعد از احراز هویت و ثبت نام در کارگزاری مورد نظر، کد بورسی آنلاین برای کودم صادر می‌شود. از آن پس فرد می‌تواند به طور رسمی وارد بازار بورس شده و مشغول به انجام معاملات بورسی شود.

کد بورسی افراد زیر ۱۸ سال

خرید و فروش سهام افراد زیر۱۸ سال در بورس چگونه انجام می‌شود؟

همان‌طور که گفته شد، بعد از دریافت کد بورسی آنلاین، فرد می‌تواند برای خرید و فروش انواع سهام در بورس افدام کند. این فرایند با نحوه خرید و فروش سهام افراد معمولی تفاوتی ندارد. درواقع فرد زیر ۱۸ سال می‌تواند از طریق کارگزاری، سفارش هود را ثبت کندو بعد از آن کارگزاری لیست سفارش‌های خود را به هسته معاملات بورسی ارسال می‌کند. سفارش‌هایی انجام می‌شود که قیمت آنها برابر با قیمت سهام در حال فروش باشد.

نتیجه‌گیری

دریافت کد بورسی برای افراد زیر ۱۸ سال از طریق یک قیم یا سرپرست قانونی به سادگی امکان‌پذیر است. نماینده قانونی می‌تواند از طریق مراجعه به سامانه سجام و ارائه مدارم لازم، مراحل احراز هویت را پشت سر بگذارد. بعد از آن از طریق مراجعه نماینده به همراه فرد زیر ۱۸ سال به یکی از کارگزاری‌ها، می‌تواند برای دریافت کد بورسی آنلاین اقدام کند. از آن پس فرد زیر ۱۸ سال می‌تواند به طور رسمی وارد بازار بورس شده و خرید و فروش سهام را آغاز کند.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.مطالب مرتبط با این مطلب
تاریخ: اسفند ۲۲, ۱۴۰۰
نویسنده: azadeh
مدیریت سرمایه و کنترل ریسک در بازار بورس
تاریخ: اسفند ۱۴, ۱۴۰۰
نویسنده: azadeh
کدام بازار را انتخاب کنیم؟ بورس یا ارز دیجیتال؟
تاریخ: اسفند ۷, ۱۴۰۰
نویسنده: azadeh
آیا سود سبدگردانی تضمینی است؟

با ما در ارتباط باشید

آیا می‌ دانید چقدر ساده می توان از طریق بورس اوراق بهادار کسب درآمد کرد؟

مشتریان محترم کارگزاری مدبرآسیا که دارنده سهام عدالت هستند،
جهت استعلام و فروش غیرحضوری سهام عدالت خود می توانند از طریق لینک زیر اقدام نمایند.

پیرو دستورالعمل فرابورس در خصوص شناسایی سرمایه گذاران حرفه ای کارگزاری هوشمند رابین،واجدین شرایط می توانند از طریق لینک زیر اقدام به ثبت نام غیرحضوری نمایند.