mail info@modaberasia.com
call
41627000 21 98+
map
تهران ، میدان آرژانتین ، خیابان بیهقی ، خیابان دوازدهم شرقی، پلاک 14 ، مدبر آسیا

بهترین سرمایه گذاری در ایران | سرمایه گذاری در بورس را از کجا شروع کنم؟

ثبت امتیاز:
306
آذر ۲۷, ۱۴۰۰
azadeh

اگر سرمایه مازادی در اختیار داشته و تحمل ریسک دارید، می‌توان گفت سرمایه‌گذاری در بورس یکی از جذاب‌ترین و مناسب‌ترین راه‌های کسب درآمد برای شما است. البته منظور از سرمایه مازاد لزوماً سرمایه زیاد نیست، شما می‌توانید با سرمایه اندک خود نیز وارد بورس شده و با تصمیم‌گیری‌های درست سرمایه اولیه خود را به‌مرور زمان افزایش دهید.
سال‌های اخیر بحث سرمایه‌گذاری در بورس در میان اقشار مختلف جامعه مطرح بوده و گروه زیادی وارد این بازار شده‌اند.
انتخاب کارگزاری مناسب همواره چالش اصلی سرمایه‌گذاران تازه‌وارد بوده و این سؤال را در ذهن آنها مطرح می‌کند که “سرمایه‌گذاری در بورس را از کجا شروع کنم”؟ در ادامه مطلب به این پرسش پاسخ خواهیم داد:

مراحل شروع سرمایه‌گذاری در بورس

شاید در نگاه اول درک قوانین، ابزارهای مالی و چگونگی سرمایه‌گذاری اصولی در بورس، برای گروهی از افراد سخت و پیچیده باشد. اما از آنجایی که بورس نیز مانند سایر بازارهای سرمایه، نیازمند آموزش و یادگیری است، اگر با آگاهی کامل وارد این بازار شوید ریسک سرمایه‌گذاری خود را به شدت کاهش خواهید داد. در این بخش به معرفی مراحل شروع سرمایه‌گذاری در بورس می‌پردازیم.

مراحل شروع سرمایه‌گذاری در بورس

یادگیری مفاهیم و قوانین بورس

بورس نیاز مانند سایر حوزه‌های مالی و غیرمالی دیگر نیازمند آموزش و یادگیری است. مرحله اول یادگیری نیز درک مفاهیم، اصطلاحات و قوانین حوزه مدنظر است. شما می‌توانید از طریق سایت رسمی کارگزاری مدبر‌آسیا به بخش آموزش گام‌به‌گام بورس رفته و با مفاهیم اصلی، قوانین و مقررات بورس آشنا شوید.
به عنوان مثال بهتر است قبل از هر اقدامی اطلاعاتی در خصوص ابزارهای مالی بورس، تفاوت بورس و فرابورس، مفهوم کد به کد کردن، مفهوم عرضه اولیه کسب کرده و با قوانین و مقررات حاکم بر بازار برای فعالیت در بورس، مانند ساعت‌های شروع و پایین معاملات آشنا شوید. در واقع هر چه اطلاعات شما بیشتر باشد، در شروع سرمایه‌گذاری با مشکلات کمتری مواجه می‌شوید.

تصمیم‌گیری در خصوص نحوه تأمین سرمایه موردنظر

اصولاً سرمایه‌گذاری در بازارهای سرمایه با استفاده از سرمایه مازاد افراد انجام می‌شود. به این معنا که فرد تنها با بخشی از سرمایه خود که تحمل ازدست‌دادن آن را دارد، وارد بازار سرمایه شده و سهامی را خریداری می‌کند. طبق توصیه کارشناسان بهتر است با بودجه اندک وارد بازار شده و در مرحله ابتدایی و قبل از کسب تجربه کافی قسمت اصلی سرمایه خود را وارد بورس نکنید.
برای تصمیم‌گیری بهتر در این زمینه معمولاً افراد از نظر کارشناسان معتبر در این حوزه استفاده می‌کنند. کارشناسان پس از بررسی قدرت ریسک‌پذیری و انتظارات سرمایه‌گذار، مناسب‌ترین گزینه سرمایه‌گذاری را به وی پیشنهاد می‌دهند. به‌طورکلی بهتر است قبل از تصمیم‌گیری در خصوص نحوه تأمین سرمایه مورد نظر به موارد زیر توجه کنید:

 • سرمایه مورد نظر از فروش اموال و مستقلات شما بدست نیامده باشد.
 • ازدست‌دادن این سرمایه در زندگی شما خللی وارد نمی‌کند.

یادگیری نحوه تحلیل بازار و چگونگی انجام معاملات

قدم سوم شروع سرمایه‌گذاری در بورس، یادگیری تحلیل بازار و چگونگی انجام معاملات است، چراکه سرمایه‌گذاری یک مهارت بوده و مانند سایر مهارت‌ها نیاز به آموزش و یادگیری دارد. شناخت وجوه مختلف بازار و ریسک‌های طبقه‌بندی شده آن، به افراد تازه‌وارد کمک می‌کند تا تصمیمات درستی را اتخاذ کنند.
در واقع تحلیل درست وضعیت بازار به شما کمک می‌کند تا تصمیم‌گیری درستی در هنگام خرید سهام داشته باشید. برای مثال سهام کدام شرکت را خریداری کنید؟ سهام یا اوراق بهادار را در چه زمانی خریداری کنید؟ چه زمانی سهام و اوراق بهادار خود را بفروشید؟
یادگیری تحلیل بنیادی و تکنیکال به شما کمک می‌کند تا به خوبی پاسخ پرسش‌های بالا را داده و در زمان درست سهام مناسب را خرید و فروش کنید. البته پس از یادگیری، نوبت به شناخت روانشناسی بازار و تسلط بر ابزارهای تحلیلی می‌رسد. در نهایت با گذشت زمان، کسب تجربه و انجام خریدهای منطقی، برای سرمایه‌گذاری موفق آماده خواهید شد.

دریافت کد معاملاتی در بورس

پس از آنکه با ابزارهای معاملاتی، قوانین و مقررات بازار بورس آشنا شدید، مرحله بعدی دریافت کد معاملاتی است. کد معاملاتی برای شروع معاملات بورسی ضروری بوده و به سرمایه‌گذار این امکان را می‌دهد تا به سامانه معاملات کارگزار دسترسی پیدا کند.
در واقع این کد به عنوان یک شناسه عمل کرده، و از طریق آن هویت سرمایه‌گذار برای کارگزار مشخص می‌شود. کد معاملاتی توسط شرکت کارگزار انتخابی شما صادر شده و برای دریافت آن لازم است مدارکی را به کارگزار ارائه دهید.
در ابتدای مسیر برای ثبت‌نام و دریافت کد بورسی، لازم است وارد سامانه جامع اطلاعات مشتریان یا به اختصار “سجام” شوید. پس از ورود در این سامانه اطلاعات شخصی، شغلی و بانکی خود را ثبت کرده و سپس کد پیگیری دریافت کنید. پس از دریافت این کد، احراز هویت کاربر انجام شده و می‌تواند به معامله بپردازد.

انتخاب کارگزاری معتبر

بر اساس سایت اصلی سازمان بورس و اوراق بهادار تهران، ۱۰۸ شرکت کارگزاری مختلف در حال فعالیت هستند، که در این میان شرکت کارگزاری مدبر آسیا یکی از معتبرترین کارگزاری‌های فعال در بورس بشمار می‌آید. کارگزاری مدبر‌آسیا با داشتن ویژگی‌های زیر به یکی از سامانه‌های محبوب انجام معاملات بورسی تبدیل شده است:

بر اساس سایت اصلی سازمان بورس و اوراق بهادار تهران، ۱۰۸ شرکت کارگزاری مختلف در حال فعالیت هستند، که در این میان شرکت کارگزاری مدبر آسیا یکی از معتبرترین کارگزاری‌های فعال در بورس بشمار می‌آید. کارگزاری مدبر‌آسیا با داشتن ویژگی‌های زیر به یکی از سامانه‌های محبوب انجام معاملات بورسی تبدیل شده است:

 • ثبت‌نام راحت و بی‌دردسر
 • ارائه سامانه معاملات حرفه‌ای
 • ارائه خدمات آموزشی و تحلیلی به کاربران
 • ارائه خدمات اعتباری
 • ارائه باشگاه مشتریان

معرفی کارگزاری مدبر‌آسیا

شرکت کارگزاری مدبر‌آسیا از سال 1383 فعالیت رسمی خود را در بورس اوراق بهادار، فرابورس، بورس کالا و انرژی آغار کرده است. هدف این کارگزاری مشتری‌مدار، ارائه خدمات نوین به مشتریان بوده و همواره در مسیر خود برای تحقق این هدف اساسی تلاش کرده است. از خدمات کارگزاری مدبر‌آسیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سامانه معاملات آنلاین
 • سامانه معاملات اینترنتی
 • سبدگردان مدبر‌آسیا
 • اعطای اعتبارات
 • سامانه همراه تریدر
 • واحد آموزش
 • معاملات آتی سهام
 • باشگاه مشتریان

  امکان انجام معاملات بورسی به صورت آنلاین، یکی از ویژگی‌های جذاب بورس در ایران است. کارگزاری مدبر‌آسیا از این امکان پشتیبانی کرده و کاربر می‌تواند کد سیستم آنلاین حساب کاربری خود را دریافت کرده و به صورت آنلاین به خرید و فروش سهم اقدام کنید.

افتتاح حساب نزد کارگزاری بورس

پس از انتخاب کارگزاری معتبر نوبت به افتتاح حساب در کارگزاری مدبر‌آسیا می‌رسد. شما می‌توانید به آدرس رسمی کارگزاری مدبر آسیا رفته و پس از ارائه مدارک موردنیاز، برای فعالیت در این کارگزاری ثبت‌نام کنید.

ورود به سامانه معاملات

پس از ثبت‌نام در کارگزاری مدبر‌آسیا و دریافت نام کاربری و رمز عبور، حساب کاربری شما آماده انجام معاملات بورسی است. برای حفاظت از سرمایه و حساب کاربری، لازم است نام و رمز عبور خود را نزد خود محفوظ نگه‌داشته و آن را در اختیار اشخاص دیگر قرار ندهید.

ورود به سامانه معاملات اکسیر

شروع خرید و فروش سهام

پس از ورود به حساب کاربری کارگزاری مدبر‌آسیا، با بررسی بخش‌های مختلف سایت، کار با این سامانه را فرابگیرد. به عنوان مثال با بررسی وب‌سایت مدبر‌آسیا به بخش فهرست معاملات خود، لیست سهم‌های موجود در سبد خود، بخش میزان سود و زیان سهام خریداری شده، رفته و قسمت‌های مختلف را پیدا کنید. برای خرید و فروش سهام لازم است مراحل زیر را طی کنید:

 • سرمایه مورد نظر را به حساب معاملاتی خود واریز کنید.
 • سهامی که قصد خرید آن را دارید انتخاب کرده و نام آن را جستجو کنید.
 • سهام مورد نظر را به تعداد مورد نظر خریداری کنید.

چند نکته قبل از شروع سرمایه‌گذاری در بورس

حالا که قدم‌به‌قدم با مراحل شروع سرمایه‌گذاری در بورس آشنا شدیم، لازم است برای داشتن یک سرمایه‌گذاری امن به چند نکته مهم توجه داشته باشید:

 • قبل از شروع سرمایه‌گذاری در بورس یک استراتژی مناسب انتخاب کرده و بازه زمانی سرمایه‌گذاری خود را مشخص کنید.
 • از دارایی مازاد خود که تحمل ریسک ازدست‌دادن آن را دارید، برای سرمایه‌گذاری استفاده کنید.
 • به صورت واقع‌بینانه خرید و فروش خود را انجام داده و از معامله احساسی خودداری کنید.
 • از روش‌های مختلف برای تنوع سبد سرمایه‌گذاری خود استفاده کنید.
 • همواره در حال آموزش بوده و یادگیری روش‌های صحیح تحلیل بازار را متوقف نکنید.
 • در صورت لزوم با افراد آگاه و کارشناسان مشورت کنید.
 • به نحوه معاملات انجام شده توسط معامله‌گران حرفه‌ای توجه کنید.
 • فریب ترفندهای کنترل بازار مانند کد به کد کردن را نخورده و بی‌محابا خرید و فروش نکنید.
 • سرمایه خود را به‌درستی مدیریت کرده و اولویت خود را برای حفظ سرمایه قرار دهید.
 • درصورتی‌که مایل به انجام سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت هستید، لازم است وقت و انرژی لازم را برای بررسی وضعیت بازار و انجام تجزیه و تحلیل‌های مربوط به آن، صرف کنید.
 • از نظر روحی و روانی خود را برای روزهای سخت و زیان‌ده بازار آماده کنید.
 • از نظر علمی خود را برای تصمیم‌گیری‌های درست در روزهای سخت و زیان‌ده باز آماده کنید.
 • از اشتباهات خود درس گرفته و از تجربیات دیگران استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

سرمایه‌گذاری در بورس یک مهارت بوده و مانند مهارت‌های دیگر، نیازمند آموزش، تمرین و تکرار است.
همان‌طور که ملاحظه کردید ورود به این بازار جذاب نیازمند دریافت کد بورسی و ثبت‌نام در یک کارگزاری معتبر است. کارگزاری مدبر‌آسیا با سابقه 17 سال، یکی از انتخاب‌های اصلی سرمایه‌گذاران قدیمی و تازه‌کار است.

دیدگاه ها

 • سام احمدی
  6 ماه پیش

  پر مفهوم ارزشمند 🙏


 • نرگس سلطانی
  6 ماه پیش

  برای شروع به خرید به سهام شما چه سهامی پیشنهاد میدین؟؟


 • سامان خلیلی
  7 ماه پیش

  این خیلی مقاله پرمحتوایی بود تشکر


 • sasan mehr
  8 ماه پیش

  فک میکنم هرکسی که آگاهی کامل نداره با خوندن این مقاله به درک کامل از سرمایه گذاری برسه


 • مریم عبادی
  8 ماه پیش

  با مطالعه این مقاله برای شروع سرمایه گذاری با مشکلات کمتری مواجه میشویم


 • محمد عبادی
  8 ماه پیش

  خیلی مقاله خوب و مفیدی بود


دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.مطالب مرتبط با این مطلب
تاریخ: اسفند ۲۲, ۱۴۰۰
نویسنده: azadeh
مدیریت سرمایه و کنترل ریسک در بازار بورس
تاریخ: اسفند ۱۴, ۱۴۰۰
نویسنده: azadeh
کدام بازار را انتخاب کنیم؟ بورس یا ارز دیجیتال؟
تاریخ: اسفند ۷, ۱۴۰۰
نویسنده: azadeh
آیا سود سبدگردانی تضمینی است؟

با ما در ارتباط باشید

آیا می‌ دانید چقدر ساده می توان از طریق بورس اوراق بهادار کسب درآمد کرد؟

مشتریان محترم کارگزاری مدبرآسیا که دارنده سهام عدالت هستند،
جهت استعلام و فروش غیرحضوری سهام عدالت خود می توانند از طریق لینک زیر اقدام نمایند.

عرضه اولیه شرکت پیشگامان فن آوری و دانش آرامیس (تپسی) به کدام یک از سرمایه گذاران حرفه ای تعلق میگیرد؟

شرایط احراز عنوان سرمایه گذار حرفه ای برای اشخاص حقیقی و مشارکت در عرضه اولیه سهام به شرح ذیل توسط فرابورس اعلام شد. در این راستا خواهشمند است در صورت داشتن حداقل یکی از شرایط ذکر شده در ابتدا با تلفن شرکت به شماره 02141627000 داخلی 1 (واحد اوراق بهادار) تماس گرفته و به شماره تلگرام 09918020688 مستندات خود را ارسال نمایید تا اقدامات و هماهنگی های لازم برای احراز شرایط سرمایه گذار حرفه ای از سوی کارگزاری صورت پذیرد.

 1. شخصی که مانده حساب یا ارزش ریالی پرتفوی وی طی 6 ماه اخیر در انتهای هر ماه مساوی یا بیشتر از 50 میلیارد ریال باشد و یا در 6 ماه اخیر ، ماهانه به میزان حداقل 20 میلیارد ریال مجموع ارزش معاملات انجام شده در سمت خرید و فروش وی در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران باشد.
 2. دارای یکی از مدارک علمی شامل تحلیلگر مالی خبره (CFA) ، حسابرسان داخلی (CIA) ، حسابداری رسمی مدیریت (CMA) ، مدیریت ریسک مالی (FRM) ، اصول بازار سرمایه ، تحلیل گری ، مدیریت سبد اوراق بهادار و ارزشیابی اوراق بهادار باشد.
 3. سابقه عضویت در هیات مدیره نهاد های مالی داشته باشد.

4.در یک سال گذشته جمع ارزش اعمال قراردادهای معامله شده (غیر از اوراق اختیار فروش تبعی) وی در بازار مشتقه بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران حداقل معادل 10 میلیارد ریال باشد.

5.سبد ها با دارایی تحت مدیریت (AUM) بیش از 10 میلیارد ریال.

6.کارکنان ارکان بازار سرمایه با حداقل یک سال سابقه بیمه (سازمان بورس و اوراق بهادار ، بورس ها و بازار های خارج از بورس ، شرکت مدیریت فناوری بورس تهران و شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه).